Reklam 300x600 -->

reklam 728x90 -->
16 Haziran 2021 Çarşamba

Rusya'nın yeni askeri üssü Kırım

Erdoğan'dan DİSK Genel Kurulu'ndaki Sloganlar İçin Suç Duyurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DİSK 15. Olağan Genel Kurulu'nda aleyhine slogan atanlar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

16 Şubat 2016 Salı 10:24
Bu haber 2700 kez okundu
Erdoğan'dan DİSK Genel Kurulu'ndaki Sloganlar İçin Suç Duyurusu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DİSK 15. Olağan Genel Kurulunda, aleyhine sloganlar atan kişiler hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, şüphelilerin tespit edilerek haklarında atılı suçtan soruşturma yapılması ve kamu davası açılması talep edildi.
\r\n
\r\n
"ERDOĞAN ALEYHİNDE SLOGAN ATILDI" 
\r\n
\r\n
Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından hazırlanan suç duyurusu dilekçesinde, 13 Şubat 2016'da DİSK'in 15. Olağan Kurultayının yapıldığı otelin salonuna Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun girişinde yoğun bir şekilde Erdoğan aleyhine slogan atıldığı belirtildi.
\r\n
\r\n
Dilekçede, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu'nun konuşmaya başlamasına rağmen sloganların kesilmediği, bunun üzerine Soylu'nun salondan ayrıldığı hatırlatıldı.
\r\n
\r\n
"DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞİL"
\r\n
\r\n
Şüphelilerin, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesinde düzenlenen "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu işlediği belirtilen dilekçede, şüphelilerin kullandığı ifadelerin düşünce ve ifade hürriyeti çerçevesinde değerlendirilmesinin mümkün olmadığı kaydedildi.
\r\n
\r\n
"Cumhurbaşkanına hakaret" eden kişinin bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırıldığı, suçun alenen işlenmesi halinde ise verilecek cezanın altıda biri oranında artırıldığı bilgisinin de yer aldığı dilekçede, şu ifadeler kullanıldı:
\r\n
\r\n
"ŞEREF SAYGINLIĞINI RENCİDE EDİCİ İFADELER KULLANDILAR" 
\r\n
\r\n
"Şüpheliler, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanımızı hedef alarak yaptığı açıklamalarla Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı onur şeref ve saygınlığını rencide edici ifadeler kullanmış, kişiliği, saygınlığı ve itibarını hedef alınarak atılı suçu alenen işlemiştir. Aleniyet, hakaret suçunun belirtisiz sayıdaki kimse tarafından bilinip görülebileceği şekilde işlenmesidir. Topluluk önünde atılan sloganlar ile suça konu ifadelerin birçok kişiye ulaştığı açık olduğundan aleniyet unsuru gerçekleşmiş olup somut olayda suçun nitelikli hali olan ikinci fıkrasının uygulanması gerekir."
\r\n
\r\nDilekçede, şüphelilerin tespit edilerek haklarında atılı suçtan soruşturma yapılması ve kamu davası açılması talep edildi. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
Reklam 300x250 -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV