Reklam 300x600 -->

reklam 728x90 -->
10 Ağustos 2020 Pazartesi

Rusya'nın yeni askeri üssü Kırım

PKK'nın Cenaze Oyununu, Bölgedeki Din Görevlileri Deşifre Etti

Güneydoğu'da görev yapan din görevlileriyle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e sunulan raporda, "Cenaze işlemlerine izin verilmiyor" yalanı da deşifre oldu.

15 Şubat 2016 Pazartesi 12:03
Bu haber 650 kez okundu
PKK'nın Cenaze Oyununu, Bölgedeki Din Görevlileri Deşifre Etti

Diyanet, Güneydoğu'da sürdürülen operasyonlar sırasında PKK'nın 'Sokaklarda cesetler var. Cenaze işlemlerine izin verilmiyor' oyununu deşifre etti. HDP miletvekili Sırrı Süreyya Önder, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, 50 cenazenin defnedilmek için beklediğini iddia ederek Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e çağrıda bulunup, "50 naaş sokaklarda çürümeye bırakılmış. Sayın Görmez bugün konuşmayacaksanız da hangi gün konuşacaksınız?" demişti. Bunun üzerine Güneydoğu'da görev yapan müftü, imam ve müezzinlerle bir araya gelen Görmez'e konuyla ilgili kapsamlı bir rapor sunuldu.\r\n
\r\n

İBRETLİK RAPOR
\r\n
\r\n
Raporda örgütün sokağa çıkma yasağını bahane ederek eceliyle ölen sivillerin cenazelerine zorla el koyduğu belirlendi. Raporda örgütün sinsi oyunu şu sözlerle anlatılıyor: Sokak yasaklarını fırsata çevirmek isteyen örgüt, bu süreçte kendi evinde hastalıktan ölenleri bile istismar etmek için cenazeleri sahipleniyor.
\r\n
\r\n
ECELİYLE ÖLENE 'DEVLET ÖLDÜRDÜ' PROPAGANDASI
\r\n
\r\n
Cenazesi olan ailelere baskı yaparak "O bizim şehidimizdir. Bunu sadece biz gömeriz" tehditleri savurup cenazeyi aileden zorla alıyor. Ardından da 'Devlet öldürdü' propagandası yapıyor. PKK evinde eceliyle ölen vatandaşlar için "Sokağa çıkma yasağında öldüyse bizimdir. Dolayısıyla defnedemezsiniz" diyerek bu şekilde cenazelerin defnedilmesini engelliyor. Örgüt üyeleri 'Sokağa çıkma yasağı bittikten sonra hepsini birlikte gömeceğiz' diyor. Bölgede güçlü olan aileler PKK'nın tehditlerine rağmen cenazelerini örgüte bırakmıyor. Ancak bazı aileler korktukları için cenazelerini örgüte bırakmak zorunda kalıyor.
\r\n
\r\n
DİYANET'İN İMAMLARINA TEHDİT
\r\n
\r\n
Diyanet İşleri Başkanlığı cenaze işlemleri için her il ve ilçede en az ikişer imam görevlendirmesine rağmen örgüt, Diyanet'in imamlarına başvurmuyor, hatta cenazeleri toprağa vermemeleri için imamları tehdit ediyor. Ailelerden gelen yoğun şikâyetler üzerine, belediyeler tarafından toprağa verilmeyen cenazeler için kaymakamlık devreye giriyor. Böylece örgütün cenazeler üzerinden istismar yapmasının önüne geçiliyor. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
Reklam 300x250 -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV