Reklam 300x600 -->

reklam 728x90 -->
20 Ekim 2020 Salı

Rusya'nın yeni askeri üssü Kırım

Ankara tepki gösterdi, NATO isimleri değiştirdi

NATO’nun Ege’de başlatacağı devriye görevinin komutasını üstlenen Alman Tuğamiral Jörg Klein, Ankara ile ufak bir krize neden oldu. Tuğamiral Klein görevinin başına geçtikten sonra Ege Denizi'nde devriye görevi icra edilecek bölgelere, Platon ve Aristo gibi antik Yunan filozoflarının isimlerini verince Türkiye'nin tepkisiyle karşılaştı. Ankara söz konusu bölgenin uluslararası sular olduğunu vurgulayarak isimlerin değiştirilmesini istedi.

15 Şubat 2016 Pazartesi 15:06
Bu haber 1069 kez okundu
Ankara tepki gösterdi, NATO isimleri değiştirdi
NATO geçen hafta mülteci akınını yavaşlatmak ve insan kaçakçılarını durdurmak için üye ülke donanmalarının Ege Denizi'nde devriye görevi üstlenmesi konusunda ilke anlaşmasına varmıştı. Görev gücünün ilk rotasyonunun komutasının Almanya'ya verilmesinin ardından NATO'nun 2 numaralı daimi deniz gücü 'SNMG2' gemilerinin komutanı olan Alman Deniz Kuvvetleri'nden Tuğamiral Jörg Klein bölgeye atanmıştı.
\r\n
\r\n
Harflerle değişti
\r\n
Tuğamiral Klein görevinin başına geçtikten sonra Ege Denizi'nde devriye görevi icra edilecek bölgelere, Platon ve Aristo gibi antik Yunan filozoflarının isimlerini verince Türkiye'nin tepkisiyle karşılaştı. Bölgenin sadece Yunan karasuları değil uluslararası sular olduğunu vurgulayan Ankara'nın, bölge isimlerinin değiştirilmesi talebine olumlu cevap veren Tuğamiral Klein, devriye bölgelerine 'A1', 'A2' gibi sayı ve harflerden isimler verdi.
\r\n
\r\n
SNMG2'nin kapasitesi artacak
\r\n
Ege Denizi'nde SNMG2 bünyesinde şu anda Almanya'dan FGS Bonn, Türkiye'den TCG Barbaros ve Kanada'dan HMCS Frederiction savaş gemileri görev yapıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, diğer NATO ülkelerinden katkı amaçlı beyan geldiğini, yakın gelecekte SNMG2'nin kapasitesinin artmasını öngördüklerini söylemişti. Halen Almanya komutasında olan SNMG2'nin gelecekte 5-7 gemi kapasitesine ulaşması bekleniyor.
\r\n
\r\n
Ortak tatbikat yapılmıştı
\r\nTürk Deniz Kuvvetleri ve NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) gemileri, 01 - 04 Şubat tarihleri arasında NATO üyesi ülkeler arasındaki ittifak dayanışmasının sergilenmesi amacıyla Doğu Akdeniz'de küçük çaplı bir deniz tatbikatı gerçekleştirmişti. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
Reklam 300x250 -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV